HYUNDAI

( ilość produktów: 2 )

Łożyska samochodowe i piasty samochodowe to stosunkowo niewielkie elementy, które jednak mają całkiem spore znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Ich działanie może wpływać m.in. na układ jezdny, dzięki któremu kierowca może zachowywać panowanie nad kierownicą.

Jeżeli chodzi o łożyska i piasty, zależnie od marki i danego modelu mogą się od siebie różnić. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru nowego łożyska warto porównać numery danej części z tymi, które producent zamieścił na nadwoziu auta. Odsuwa to w pewien sposób zagrożenie kupienia niewłaściwego modelu. Tego typu „wpadki” powodują tylko niepotrzebną frustrację przy próbie wymiany.

Dość ogólnikowo można stwierdzić, że w wielu pojazdach występują łożyska wymienne, oddzielone od piasty. Takie rozwiązanie stosuje np. Hyundai. W tym przypadku ma się do czynienia z zespołem łożysk zamkniętych w szczelnej obudowie – warto dodać, że zamknięte są one w jednej obudowie. Pokryte są one fabrycznie przez producenta smarem. Mają również fabrycznie ustawione napięcie wstępne. Część, o której mowa to para łożysk kulowych lub stożkowych. Stożkowe są ustawiane odwrotnie względem siebie. Są to tzw. łożyska pierwszej generacji, które wraz z piastami tworzą pewnego rodzaju łącznik pomiędzy kołami a samochodem. Najczęściej stosuje się je w Volkswagenach lub Fordach, jednak w przypadku innych marek, takich jak no. Hyundai również dość często się pojawiają. W przypadku Hyundaia wymiana łożyska jest dość prostym zabiegiem. Po dokonaniu demontażu konstrukcji i wykręceniu łożyska należy wyczyścić piastę i zwrotnicę ze starego smaru (piasta zużywa się najczęściej wolniej niż łożysko, gdy te dwie części nie są ze sobą na stałe połączone). Po oczyszczeniu można przystąpić już do właściwego montażu nowego łożyska, który w tej konfiguracji nie należy do najtrudniejszych i z powodzeniem można wykonać go samodzielnie. Łożyska i piasty w miarę eksploatacji pojazdu ulegają zużyciu. Choć w teorii ich żywotność powinna być taka, jak żywotność całego samochodu, to w praktyce…

 

      Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
      Zamknij
      pixel