FORD

( ilość produktów: 12 )

Łożyska samochodowe i piasty samochodowe są stosunkowo niewielkie, jeśli weźmie się pod uwagę części samochodu osiągające zdecydowanie bardziej imponujące rozmiary. Tym niemniej, absolutnie nie należy bagatelizować ich znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Zużycie tych części, może bowiem doprowadzić do upośledzenia działania układu jezdnego, co wiąże się z zagrożeniem utraty panowania nad kierownicą. Wszelkie objawy mogące świadczyć o zużyciu łożysk czy piast takie, jak pojawiające się ni stąd ni zowąd szumy czy dźwięki lub luz, należy natychmiast sprawdzić dla bezpieczeństwa własnego i innych.

Istnieje kilka najpopularniejszych rodzajów łożysk, a często tym samym piast, na których montaż decydują się producenci. Jeśli chodzi np. o Forda, najczęściej pojawiają się tam łożyska, które wraz z piastą stanowią nierozerwalną całość. W przypadku zaistnienia konieczności wymiany, przeprowadza się cały proces „za jednym zamachem” – zastosowanie innego rozwiązania jest po prostu niemożliwe. Łożysko połączone z piastą jest zawsze fabrycznie smarowane. Producenci wyraźnie określają również jego napięcie wstępne. Tego rodzaju części dostępne są w sprzedaży po prostu jako piasty koła. Podczas wymiany wciska się je w zwrotnicę.

Sposób montażu w tym przypadku wydaje się prosty, jednak warto zachować szczególną ostrożność. Niezbyt dobrym sposobem jest wbijanie wymienianej części młotkiem, choć oczywiście naturalnym wydaje się, że taka pokusa może się pojawić. Niestety nawet jeśli dokonując wymiany dysponujemy prasą, coś może pójść nie tak. Nie jest wcale trudno o nieprawidłowy montaż łożyska w piaście czy też piasty w zwrotnicy. Usiłując dokonać montażu, który jest jednak dość trudny, można uszkodzić piastę, co w konsekwencji doprowadza do wibracji kół. W przypadku łożysk i piast samochodowych ważna jest nie tylko sama wymiana, ale również sposób, w jaki się jej dokonuje. W przypadku niektórych marek, pomimo pozornej łatwości, z jaką teoretycznie przeprowadza się cały proces, warto zachować szczególną ostrożność.

 

      Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
      Zamknij
      pixel