FIAT

( ilość produktów: 13 )

Prawidłowo działające łożyska samochodowe i piasty samochodowe to niesłychanie ważny element doskonale funkcjonującego nie tylko układu jezdnego, ale również całego samochodu. Objawów ich zużycia takich, jak stukanie, dziwaczne dźwięki pojawiające się podczas jazdy po wybojach, pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować ani tym bardziej ignorować. Zużycie łożysk upośledza cały układ jezdny samochodu, przez co poruszanie się nim staje się wręcz niebezpieczne. Łożyska i piasty stanowią bowiem elementy, które łączą koła z resztą pojazdu. W świetle tych faktów nietrudno wyobrazić sobie, co może zdarzyć się, gdy ostateczna „zapaść” łożyska i piasty nastąpi podczas jazdy.

Dobór odpowiednich części zamiennych zależy oczywiście od marki pojazdu. Nie jest jednak niestety tak, że np. do Fiata czy Lancii pasuje konkretny model łożyska i po kłopocie. Dopasowując odpowiednie części należy zapoznać się z numerem OE podanym na łożysku lub numerem VIN nadwoziu samochodu, a także tym który widnieje na elemencie.. Takie postępowanie pozwala uniknąć zbędnych wydatków i frustracji, która bynajmniej nie jest w takich sytuacjach wskazana.

W przypadku sporej liczby modeli łożysko występuje razem z piastą. Modułu takie nie sposób rozebrać czy rozdzielić, dlatego też wymienia się go w całości. Bardzo często we wspomnianym już wcześniej Fiacie czy Lancii pojawia się podobne rozwiązanie. Tego rodzaju łożyska są smarowane fabrycznie i posiadają wyraźnie określone przez producenta napięcie wstępne. Te części kupuje się jako piasty koła i podczas wymiany po prostu wciska w zwrotnicę. W autach, których zawieszenie opiera się na kolumnach McPhersona, jak Fiat czy Lancia, posiadających napęd przedni, w zwrotnicy mieści się otwór, w który piasta wciskana jest wraz z łożyskiem koła. Łożysko oparte jest na bieżni zewnętrznej, która się nie rusza. Obraca się natomiast bieżnia wewnętrzna. Przez jej środek przechodzi czop przegubu półosi napędowej zakończonej frezem i gwintem i na niego nasadza się nakrętkę trzymającą całość.

 

      Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
      Zamknij
      pixel