BMW/MINI

( ilość produktów: 7 )

Łożysko samochodowe i piasta samochodowa to stosunkowo niewielkie względem reszty auta części, jednak ich znaczenie jest nie do przecenienia. Bagatelizowanie objawów które mogą świadczyć o zużyciu łożysk, jak na przykład szum, czy też coś w rodzaju „wycia”, może mieć dość poważne konsekwencje, dlatego warto bacznie obserwować zachowanie auta i wyciągać wnioski.

Oczywiście nie wszystkie piasty i łożyska mają identyczną budowę. Poszczególni producenci wprowadzają w tym zakresie niejednokrotnie różne rozwiązanie. Np. w przypadku aut BMW najczęściej łożysko koła i piasta koła to jedno. W związku z tym konieczna jest wymiana obydwu omawianych części jako elementów zespolonych. W tym przypadku łożysko jest fabrycznie smarowane przez producenta specjalnym smarem o podwyższonej wytrzymałości i posiada określone napięcie wstępne.

Nie w każdej marce wymiana łożyska i piasty to bułka z masłem, jednak istnieją takie, w przypadku których nie należy to do karkołomnych wyczynów. Jednym z producentów, którzy nie utrudniają użytkownikom zbytnio tego zadania, jest chociażby BMW. Przy okazji wymiany łożyska można zająć się hamulcami, je również konserwując, czy też wykonując innego rodzaju zabiegi.

Dbałość o stosunkowo niewielkie, jeśli weźmie się pod uwagę rozmiar samochodu, ale niesłychanie ważne elementy takie, jak łożyska czy piasty jest niezmiernie ważna. Ich nieprawidłowe działanie wynikające chociażby ze zużycia może mieć niestety niesłychanie poważne konsekwencje – z wypadkiem włącznie.

Jeśli chodzi o budowę łożyska elementem nieruchomym jest najczęściej bieżnia wewnętrzna łożyska, a ruchomym – zewnętrzna. To właśnie na niej, tej drugiej, obraca się piasta, do której z kolei mocuje się koło. Tam, gdzie łożysko zintegrowane jest z bębnem hamulcowym, bęben ów obraca zewnętrzną bieżnię łożyska i jednocześnie pełni rolę piasty koła. Komplementarność części z resztą tych, które zdecydował się zastosować producent, można zweryfikować przy pomocy nr OE części lub numerem VIN znajdującym się na nadwoziu pojazdu.

 

      Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
      Zamknij
      pixel