ALFA ROMEO

( ilość produktów: 5 )

Piasta samochodowa stanowi część koła napędowego lub jakiegokolwiek innego elementu, który montowany jest na wale lub osi. Jeśli połączenie okazuje się ruchome, w obrębie piasty instaluje się łożyska samochodowe. Ich odpowiednie działanie jest ważne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo poruszania się danym autem.

Znaczenie łożysk i piast jest przeogromne. Stanowią one bowiem, najprościej mówiąc, połączenie kół z samochodem. Właśnie ze względu na ich obecność koła zamontowane na nieruchomych osiach są w stanie się poruszać. Piasty i łożyska samochodowe mają więc, jak widać, ogromne znaczenie dla właściwości jezdnych pojazdu, o czym oczywiście warto pamiętać, wykonując czynności mające na celu zachowanie dbałości o stan samochodu, którym się poruszamy.

W przypadku aut, w których zamontowane zostały hamulce tarczowe i zabieg ten zastosowano względem tylnej osi (często zdarza się tak np. w marce Alfa Romeo), w których dodatkowo pojawia się zawieszenie wielowahaczowe niezależne, piastę wraz z łożyskiem przykręca się do elementów zawieszenia jako całość. W tym przypadku, jeśli chodzi o zamocowanie łożyska względem całości, bieżnia zewnętrzna stanowi element nieruchomy, natomiast co do bieżni wewnętrznej, znajduje się tam oś piasty koła, do której to części mocowane są koła jezdne.

Łożysko koła i piasta koła to stosunkowo niewielkie elementy względem całości pojazdu, jednak okazują się niesłychanie ważne, ponieważ gdy nie są w odpowiedniej „formie”, układ jezdny po prostu nie może działać prawidłowo.

Oczywiste jest, że nie każda część pasuje do każdego samochodu. Przed zakupem warto zorientować się w kwestii specyfikacji technicznych, które podane są w względem każdej części samochodowej. W kwestii łożysk i piast samochodowych, czasami zdarza się, że jeden rodzaj pasuje do kliku marek, np. część, którą można zamontować w Alfa Romeo, będzie świetnie spisywać się również we Fiacie czy Lancii. W ramach tych dwóch marek, w kwestii łożysk i piast występują tego rodzaju zależności, które warto mieć na uwadze chcąc odnaleźć potrzebne części zamienne.

 

      Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
      Zamknij
      pixel